Dorog Anno

Dorog Anno

Dorog Anno...városunk a II. világháborúban 2. rész ...DVBE füzetek 5.

2024. szeptember 16. - Fődíszpinty

Üdv! 

Egyszer volt… Dorog a II. világháborúban … I. rész

Szovjet megszállás.

Forrás: Dorogi Füzetek 5.

dr. Csiffáry Nándor: Dorog a II. világháborúban

Pick József: A II. világháború áldozatai

dvbe_5.png

A bejegyzés Dorog Város Barátainak Egyesülete és a Dorog Anno oldal együttműködésében készült. Az idézett szövegek és képek az egyesület engedélyével jelennek meg.

A füzet anyagát, tekintettel a terjedelemre négy részben dolgoztuk fel.

Osztogatni szabad és meg is köszönöm!

DOROG A FRONTVONALBAN 1. rész (1944. december 25. - 1945.január. 05.) 

Dorog környékének természeti földrajzi helyzete, a Pilis- és a Gerecse- hegységek erdős vonulatai, a közeli Duna mint fontos stratégiai akadály, Budapest viszonylagos közelsége (38 km) feltétlenül közrejátszott abban, hogy Dorog és környéke a második világháború során sok áldozattal járó, véres harcok színterévé vált.

A Dorogot védő, viszonylag csekély számú német és magyar katonaság december 25-én reggel egyrészt a Szent Imre utcai kertek végén és a Leányvár felé vezető Budapest-Bécs közúti országút mellett, a homokvasút töltésénél, másrészt a Kálvária-dombon várta a szovjet támadást. A kezdeti zűrzavar után hamarosan világossá vált, hogy nem Esztergom irányából, hanem Leányvár és Csolnok felől várható a szovjet tankok előnyomulása. Ezért a temető fölött, a Csolnoki út és az Árpád utca torkolatában egy ún. Flak-ot - német légvédelmi ágyút - állítottak fel a jól áttekinthető terepen, ahonnan mód nyílott az ágyú közvetlen irányzással történő tüzelésére, mert jó kilátás volt a bécsi és a csolnoki útra.  Néhány német tank a községi római katolikus templomnál foglalt állást és támogatta a védelmet. 

A reggeli órákban még csak szórványos ágyúdörgést, géppisztolyok és puskák szapora tüzelését lehetett hallani, ami aztán dél körül egyre jobban felerősödött. Délután 15-16 óra tájban már sok tűzérségi lövedék, akna robbant a község déli részében, a vasútvonal és a Villa utca (Ady Endre utca) közötti területen. A védőknek a Leányvár felől, a Budapest-Bécs közötti országúton közelítő szovjet tankok közül két T-34-est, a Csolnok felől előnyomuló T-34-esek közül Tömedék-aknánál további kettőt sikerült kilőniük. A kedvező kilövési helyről tüzelő német légvédelmi ágyút végülis a szovjet ágyúknak sikerült elhallgattatni, elpusztítva annak kezelő tűzéreit is. 

Az ellenállás összeomlását jelezte, hogy 18 óra tájban a német tankok Tokod irányába vonultak vissza. Őket aztán a német és magyar gyalogság visszavonulása követte, akik hátrahagyták súlyos sebesültjeiket is, megpecsételve ezzel sorsukat... 

19 óra és 19.30 körül vonultak be Dorogra a szovjet 18. hadtest tankjai és gépjárművei, valamint a nyomukban haladó lövészegységek. Még aznap este Tokod és Esztergom irányában üldözték tovább a visszavonuló német és magyar katonaságot. December 26-án, Esztergom elfoglalása után bezárult a gyűrű Budapest körül, a kitűzött célokat a 2. és 3. Ukrán Front teljesítette: itt találkoztak egymással.

Amikor 1944. december 25-én Dorog gazdát cserélt, nem került sor jelentős pusztulást okozó utcai harcokra.  A hadi helyzet gyors és a lakosság számára kedvező változását az is mutatja, hogy ezekben a válságos órákban is zavartalanul működött a dorogi villamos erőmű és a vezetékes vízellátás sem szünetelt.

A harcoló majd továbbvonuló szovjet alakulatok nyomában újabb, az előbbieknél lényegesen lazább fegyelmezettségű megszálló katonaság érkezett ide a front mögötti területre, akik állandóan a rejtőzködő, vagy alakulatuktól lemaradt és civil ruhába öltözött ellenséges katonák keresésének ürügyén zaklatták a lakosságot. Megjelenésük, a sorozatos házkutatások már csak a nyelvi megértés nehézségei miatt is sokakban indokolt félelmet keltettek. Sajnos a gyakori kilengéseken kívül, még súlyos atrocitások is előfordultak. Részeg katonák gyakran raboltak - „zabráltak” - és erőszakoskodtak a nőkkel. E súlyos terhelő tények mellett viszont az is igaz, hogy a dorogi vasútállomáson rekedt, kiürítésre szánt vonatszerelvények vagonjaiban felhalmozott élelmet, használati cikkeket, valamint a szénbányavállalat anyag- és élelemraktárának készleteit a helyi szovjet parancsnokság nem foglalta le hadizsákmányként. Sőt, a szovjet katonák maguk törték fel a vagonok ajtaját és tartalmukat szétosztották a lakosság között. Ugyanakkor a törvényen kívüliség első napjait a lakosság egy része iparkodott is alaposan kihasználni. Feltörték a boltokat, raktárakat, az őrizetlenül hagyott lakásokat, értelmetlen pusztítást végeztek, gyakran még a hasznavehetetlen anyagokat, eszközöket is széthurcolták. Erre a sorsra jutottak a Munkásotthon segédtiszti könyvtárának könyvei is. Január első napjaiban aztán a megszálló szovjet katonai parancsnokság elrendelte a lakosság tulajdonában lévő rádiókészülékek haladéktalan beszolgáltatását, hogy lehetetlenné tegye a nyilas magyar rádió hallgatását. A rádiókészülékeket aztán 1945 áprilisában többnyire visszakaphatták egykori tulajdonosaik. 

A villamos áramszolgáltatás és a vezetékes vízellátás végig zavartalanul működött, de információkat csak a szovjet katonáktól kaphatott a lakosság, szünetelt a posta, hiányoztak az újságok. 

A front elvonulása után egyes üzemekben már december 27-től megkezdődött a munka. Keszthelyi Gyula bányaigazgató és az egyes üzemek helyükön maradt vezetői láttamozták aláírásukkal január első napjaiban a munkába állott dolgozók személyi igazolványait. A lakosság elhagyta a bányaalagutat, visszatért otthonaiba. Egyes bányaüzemekben még a széntermelés is megkezdődött. Az élet kezdett a korábbi, megszokott kerékvágásába lendülni.

Folytatása követlkezik!

2024.09.15

A II világháború dorogi történetét Szabó Gyula írta meg. 

A lenti linkeken a dorogimedence.hu oldalon megjelent írások olvashatók.

A II. világháború dorogi eseményei

Mennyből az angyal helyett, a front köszöntött Dorogra 1944. Karácsonyán

A háború háttere

Magyarország a II. világháborúban

A háborús évek Dorogon I-IV. rész

A háborús évek Dorogon 1944-1945 (I. rész)

A háborús évek Dorogon 1944-1945 (II. rész)

A háborús évek Dorogon 1944-1945 (III. rész)

A háborús évek Dorogon 1944-1945 (IV. rész)

Dorog ostroma I-VI. rész

Dorog ostroma 1944-1945 (I. rész)

Dorog ostroma 1944-1945 (II. rész)

Dorog ostroma 1944-1945 (III. rész)

Dorog ostroma 1944-1945 (IV. rész)

Dorog ostroma 1944-1945 (V. rész)

Dorog ostroma 1944-1945 (VI. rész)

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://doroganno.blog.hu/api/trackback/id/tr3018421967

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása